Atlas Sanat Galerisi 29 Ağustos 2005 tarihinde başkent Ankara'da Bâlâ Atalay tarafından kuruldu.

Atlas Sanat Galerisi; resim, heykel, video sanatı, dijital sanat, seramik ve enstalasyon gibi sanatın farklı disiplinlerinden iyi örneklerin izleyicilerle buluşturulmasını amaçlamaktadır.

Galeri mekanı olarak seçilen Cinnah 19 apartmanının 1 nolu dairesi çok amaçlı sanatsal etkinlikler için duvar ve ışık düzeniyle yeniden kurgulandı. Cinnah 19 apartmanı, Mimar Nejat Ersin tarafından 1950'lerin sonunda tasarlandı. Sivil mimarlık yapıtlarının önemli örneklerinden biri olarak bilinmektedir. Galeri, geometrik tasarımıyla ilgi çeken binanın modern görünümünü destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. İç düzenlemede geniş bir sergileme salonunun yanı sıra, iki küçük sergi salonu, çalışma, koleksiyon odaları ve servis mekanlarıyla modern bir görünüm elde edilmiştir.

11 Ekim 2005 tarihinde Koreli sanatçı Chung Yong İl'în sergisiyle etkinliklerine başlayan galeri; misyonunun bir yansıması olarak, sanata ve sanatçıya sunduğu hizmetlerini kesintisiz sürdürmektedir. Yeni sanatçıların yapıtlarını tanıtmak, sanat tartışmalarının kaydını tutmak, sanat alıcılarıyla sanatçıların buluşmasını sıcak bir ortamda sağlamak ve sanata güç vermek galerinin öncelikli hedefleri arasındadır.

Atlas Sanat Galerisi tanınmış sanatçıların belli bir konu bağlamında ürettiklerini, eserlerini, değişik etkinliklerle topluma yansıtmanın yanı sıra genç sanatçı adaylarının çalışmalarının sergilenmesine öncülük ederek geleceğin modern bir müze-galerisinin oluşturulması vizyonunu da taşımaktadır.

Atlas Sanat Galerisi

Atlas Sanat Galerisi